ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЗА БАГАТЬМА ПОКАЗНИКАМИ НАЙКРАЩИЙ В УКРАЇНІ

У ЦЬОМУ ПЕРЕКОНУЄ ПРОРЕКТОР ВУЗУ МИКОЛА ЙОХНА

У ці дні один з найбільших і найпрестижніших вузів Хмельниччини Хмельницький національний університет відзначає своє 45-річчя. За час свого існування університет пройшов шлях від філії загальнотехнічного факультету Українського поліграфічного інституту до національного університету, де здійснюється підготовка фахівців за 38 напрямками освітньо-кваліфікаційної підготовки на 14 факультетах, що входять до складу шести інститутів. А в останні роки університет ще й значно розширив свою міжнародну діяльність. Про це розмовляємо з проректором з міжнародних зв'язків, професором, кандидатом технічних наук Миколою Йохною.

НАЙТІСНІША СПІВПРАЦЯ - З ПОЛЯКАМИ

Також щорічно проводимо міжнародні конференції студентів та молодих науковців У минулому році така конференція була у нас, куди приїхали понад 50 студентів — поляків, норвежців, іспанців, росіян. У цьому році така конференція була у Кракові. Цікаво, що на першу конференцію на Хмельниччину, як згодом зізналися польські викладачі, їм доводилося просто-таки змушувати студентів їхати. Тоді до нас приїхали лише вісім польських студентів. Вони боялися України, гадали, що за польсько-українським кордоном щось на зразок Сибіру. І коли побачили наш університет, познайомилися зі своїми Хмельницькими ровесниками, знайшли з ними спільну мову, то зрозуміли, що їхні побоювання були марними. І вже наступного разу для поїздки до Хмельницького довелося проводити конкурсний відбір - так багато було бажаючих.

Інший напрямок - співробітництва - обмін студентами. Щорічно ми відправляємо 10-15 студентів на кількатижневу практику до Польщі. У цей же час стільки ж їхніх студентів приймаємо у себе.

- Сьогодні в нашій галузі фінансується зарплата викладачам, та й то в пропорції до кількості бюджетників. Тобто, у нас 50 відсотків студентів-бюджетників, 50 - контрактників, от ми отримуємо 50 відсотків фонду зарплати від держави, а іншу половину маємо самі заробити. Так само фінансуються комунальні платежі. Ще фінансується стипендія та частково - ремонт гуртожитків. А візьмемо Польщу. Там в бюджеті міністерств є стаття, яка передбачає фінансування на підготовку спеціалістів. Наприклад, міністерство машинобудування - з його бюджету виділяються кошти на вузи, які готують спеціалістів для цієї галузі. У Франції, наприклад, професор має 180 годин навантаження на рік (а у нас - 800 і навіть до тисячі). Відчитав -як тобі зручно, і все, можеш займатися науковими дослідженнями, писати наукові праці.

З 24 КЛАСИЧНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ - ХНУ НА ВОСЬМОМУ МІСЦІ

Сьогодні в Україні проводиться чимало різних рейтингів навчальних закладів. За одним з них, який був опублікований в багатьох всеукраїнських виданнях та розміщений на багатьох інтернет-сайтах, ХНУ на 122 місці.

- Серед 24 класичних університетів України наш вуз посідає восьме місце. Це реальний і справедливий рейтинг, який проводило Міністерство освіти та науки. Попереду - такі "монстри", які перегнати практично неможливо. Це - Київський, Одеський, Харківський національні університети. їхня історія налічує понад сто років, вони мають хороше фінансування, там діють різні наукові школи. Але восьме місце для Хмельницького - це дуже високе місце. А щодо отого рейтингу, який друкувався у "Дзеркалі тижня" - незрозуміло, хто його робив, для чого?
Наприклад, там враховувалося членство в якихось асоціаціях - й за це "йшли" бали. Але ж тих асоціацій сотні! Цей рейтинг вже не раз критикувався тими, хто насправді розбирається у вищій освіті.
Щодо того, що наш вуз - один з найкращих, наведу кілька прикладів. Нещодавно ми брали участь у конкурсі дипломних робіт з менеджменту у невиробничій сфері, який проходив у Харкові. Й посіли друге місце в Україні. На студентських олімпіадах, наукових конкурсах щороку ми маємо кілька призових місць. Чимало наших викладачів є авторами підручників з грифом Міністерства освіти та науки. Практично, своїх студентів ми навчаємо за своїми підручниками. Причому, за ними навчаються й у інших вузах України. Ще один напрямок - система дистанційної освіти - у нас розвинутий найкраще в Україні. Наша комп'ютерна мережа - одна з найкращих, бібліотека - теж. Гадаю, цього достатньо, аби зрозуміти, ще наш вуз - не гірший, не провінційний.

Міжнародне співробітництво Хмельницького національного університету (ХНУ) у цифрах;

Олена Щегельська